Model ThinkPad Carbon X1 miał być wizytówką Lenovo, produktem, za którym użytkownicy będą szaleć. Za pierwszym razem nie do końca się udało. Bardzo ciekawy, elegancki i pełen najnowszych rozwiązań laptop miał również istotne wady. Poprawiono je błyskawicznie, wprowadzając na rynek drugą, a teraz trzecią wersją Carbon X1. Czy teraz jest już laptopem idealnym?
Kilka słów o serii
ThinkPady X to seria bardzo lekkich i cienkich ultrabooków. Należy do niej między innymi lubiany X250. Carbon w nazwie oznacza wykonanie obudowy z włókien węglowych. Faktycznie daje ona dużą wytrzymałość i sztywność bez niepotrzebnego podnoszenia masy laptopa. Lenovo ThinkPad Carbon X1 mają wyświetlacze o przekątnej 14 cali i ważą ok. 1300 g. Po zamknięciu mają też poniżej 18 mm wysokości. Są więc wyraźną konkurencją dla EliteBooków Folio od HP. Tradycyjnie w przypadku ThinkPadów wyposażone są w trackpoint i mają świetne klawiatury o lekko nietypowym układzie.
Dzięki aktywnemu układowi chłodzenia laptopy Lenovo Carbon nie przegrzewają się, cały czas pozostając chłodne w dotyku. Wentylatory działają na tyle cicho, że najprawdopodobniej w ogóle nie zwrócisz na nie uwagi. Kolejne wersje tego laptopa mają mocne procesory, ale mogą z nich korzystać raczej krótko. Przy długotrwałym obciążeniu wymuszany jest spadek szybkości taktowania, by zapobiec przegrzaniu się. Zintegrowane karty graficzne nie są szczególnie mocne i nie należy oczekiwać, że ThinkPad Carbon poradzi sobie z bardziej wymagającymi grami. Wspólną cechą jest też bardzo długi, całodzienny, czas pracy na baterii.
Co się zmieniło
Zmiany widać od razu po otwarciu laptopa. W poprzedniej generacji Lenovo eksperymentowało z klawiszami dotykowymi zamiast funkcyjnych. Krytyka użytkowników była miażdżąca i powrócono do klasycznych klawiszy. Poprawiono także dostępne matryce. W poprzednich wersjach nie były one optymalne. Teraz półmatowe matryce IPS lub ekrany dotykowe o rozdzielczości 2560 x 1440 gwarantują świetny kontrast i rozświetlenie. Błędy w odwzorowaniu kolorów są prawie niezauważalne, a pokrycie palety barw sRGB/AdobeRGB ponadprzeciętne. Jakość obrazu wyrównała do tej, jaką prezentuje sobą cały laptop.
Wersja poprawiona, czy ostateczna?
Najprawdopodobniej wersja 3. jest właśnie tą, którą od początku Lenovo planowało wprowadzić na rynek. W wielu aspektach laptop jest doskonały. Lekki, smukły, z perfekcyjną obudową, wygodną klawiaturą i bardzo dobrym obrazem jest jednym z najlepszych dostępnych na rynku ultrabooków. Cena może przestraszyć część potencjalnych nabywców, natomiast Ci, dla których jakość ma pierwszorzędne znaczenie będą bardzo zadowoleni.