15-calowy, ważący 2,6 kg, W541 należy do najmocniejszych ThinkPadów. Klasyfikowany jako mobilna stacja robocza, może stać się nieocenioną pomocą dla osób, które muszą wykonać heroiczną pracę bez pomocy farmy renderującej czy niemożliwej do przeniesienia stacjonarnej wieży. Ma jednak też pewną cechę, o której ciężko będzie zapomnieć.

Świat pary

Lenovo ThinkPad W541 to laptop stacjonarny, za to bardzo wydajny i wyposażony w wachlarz najlepszej jakości podzespołów
fot. lenovo.com

To bardzo poważne urządzenie kojarzy się z koncepcją Steam Punk. Jej podstawą sa właśnie monumentalne, niezwykle zaawansowane, ale również głośne i buchające gorącą parą maszyny. ThinkPada W541 można śmiało do nich porównać. Z czterordzeniowym procesorem Core i7 4940MX, kartą nVidia Quadro 2100M, bardzo szybkim dyskiem SSD od Samsunga i 16 lub 32 GB RAM laptop staje się tytanem wydajności. Jednocześnie potrafi rozgrzać się do ponad 55°C i równocześnie wydawać dźwięki o głośności przekraczającej 40 dB. Optymalnie jest korzystać z niego na podstawce chłodzącej, dzięki czemu również wentylatory będą pracować na niższych obrotach, a przez to  znacznie ciszej.

Do pracy z grafiką

Mobilne stacje robocze często wykorzystywane są przez specjalistów od grafiki i w tym wypadku powinni oni być zadowoleni. Oprócz mocnej karty graficznej laptop może być wyposażony w kilka bardzo dobrej jakości matryc, między innymi tą wykonaną w technologii IPS o rozdzielczości 2880 x 1620. Ma też rzadko spotykane narzędzie do autokalibracji obrazu, dzięki czemu świetnie radzi sobie z odwzorowaniem barw. Rozświetlenie, rozdzielczość, kalibracja, kąty widzenia – to wszystko zaliczamy do zalet tego modelu.

Akumulator

Bardzo duża bateria o pojemności 99 Wh wystarcza na blisko 6 godzin pracy. Biorąc pod uwagę rozmiar urządzenia, jego teoretyczną wydajność i jakość obrazu to świetny wynik. Byłby doskonały, ale podczas pracy na baterii taktowanie procesora spada i wydajność całego urządzenia nie jest tak imponująca jak po podłączeniu do gniazdka. Szkoda.

Komfort pracy

Klawiatury i trackpoint ThinkPadów są stale ich mocną stroną i dotyczy to także W541. Wrażenie psuje nieznacznie uginająca się obudowa i użytkownika może straszyć lekkie trzeszczenie. Tak jakby jakość zewnętrznej warstwy mobilnej stacji roboczej była mniej istotna niż w przypadku pozostałych laptopów.

Ocena

Mimo niewielkiej, jak na swoje możliwości, wagi, stacja robocza ThinkPad W541 nie jest tak mobilna jak się po niej spodziewasz. Pełnię mocy daje dopiero podłączona do gniazdka, a wówczas okazuje się, że przydałaby się też dodatkowa podkładka chłodząca. Jest to więc raczej laptop stacjonarny, za to bardzo wydajny i wyposażony w wachlarz najlepszej jakości podzespołów.