W dalszym ciągu możemy kupić Microsoft Office 2013 płacąc raz za dożywotnią licencję, a jednocześnie możemy też wykupić roczną subskrypcję za Microsoft Office 365 i płacić trochę mniej, tyle że co roku. Najważniejsze pytanie jakie się pojawia to czy w ogóle warto za pakiet biurowych programów płacić?
Zamiast Worda
Absolutną podstawą pakietu Office i najczęściej używanym jego programem jest oczywiście Word. Z każdą kolejną wersją oferuje on więcej możliwości, rozwiązań i coraz bardziej oddala się od tego czym był na początku – edytorem tekstu. Można już wykorzystać go do edycji PDF, obsługi WordPressa, a nawet domowej edycji wydawniczej. Konkurencja jednak nie zostaje daleko w tyle. Zarówno programy Google, Apple jak i Open Office/Libre Office dają bardzo zbliżone możliwości. Opensource’owy, darmowy Writer choć nie wygląda tak ładnie jak produkty MS dla większości użytkowników jest równie funkcjonalny. Inną alternatywą, ale raczej niepolecaną, może być Abi Word (https://pl.wikipedia.org/wiki/AbiWord).
Zamiast Excela
Drugi najpopularniejszy program pakietu przez ponad dekadę już pomaga podliczać nie tylko domowe budżety, ale też nadaje się do tworzenia profesjonalnych raportów, obliczeń i wykresów. I co by tu nie mówić, w swojej klasie jest najlepszy. Nawet średnio zaawansowany użytkownik zauważy, że faktycznie dobre i darmowe programy takiej jak Calc, nie mają wszystkich funkcji Excela. Zwłaszcza, że ten jest stale rozbudowywany przejmując pewne funkcje dotychczas obecne w Accesie i Wordzie. Jeśli potrzebujesz zaawansowanych funkcji matematycznych i filtrów do szybkiego wyszukiwania danych – raczej zdecyduj się na MS.
Zamiast Power Pointa
Program, który nieodmiennie kojarzy się z przygotowanymi przez pracowników korporacji prezentacjami ma naprawdę ogromne możliwości, ale nie jest unikatem na rynku. Bardzo dobrą alternatywą dla niego (przy okazji ciekawszą graficznie) jest Prezi. Ten program pozwala wykonać prezentacje nawet łatwiej niż PP, ale ma wadę. By wygodnie z niego korzystać trzeba dość sporo zapłacić, a w cenie nie ma pozostałych programów pakietu Office. Dostępny jest również należący do pakietu Libre Office program Impress. Łatwy w obsłudze, dobry do tworzenia prostych prezentacji, ale trochę uboższy od Power Pointa.
Inne programy
Praktycznie każdy program pakietu Office ma swoje odpowiedniki produkowane przez inne firmy, a także rozwiązania darmowe. Najlepszą alternatywą dla osób nie zamierzających przesiąść się na Apple będzie Libre Office. Pakiet jest darmowy i w bardzo dużym stopniu naśladuje Office’a, nie ma więc problemu z przesiadaniem się pomiędzy jednym a drugim. Tyle, że nie ma wszystkich zaawansowanych funkcji, jakie znajdziemy w MS Office 365, zwłaszcza wśród programów profesjonalnych.