Laptop ThinkPad X380 Yoga to zupełnie nowe urządzenie, które zaprezentowane zostało na początku roku 2018 przez firmę Lenovo

Laptop ThinkPad X380 Yoga to zupełnie nowe urządzenie, które zaprezentowane zostało na początku roku 2018 przez firmę Lenovo. Jest to laptop hybrydowy, zwany także laptopem 2 w 1, czyli umożliwiający pracę także w formie tabletu. Działa to na tej zasadzie, że ekran można obrócić o 360 stopni i w ten sposób wywrócić na drugą stronę całe urządzenie. Wtedy mamy w swoich rękach w pełni funkcjonalny tablet, który posiada ekran dotykowy oraz typowy dla tabletów interfejs.

Cechy charakterystyczne urządzenia

Laptop ThinkPad X380 Yoga to zupełnie nowe urządzenie, które zaprezentowane zostało na początku roku 2018 przez firmę Lenovo
Autor zdjęcia: psref.lenovo.com

Komputer ma ekran o przekątnej 13,3 cali. Czy nie jest to za dużo jak na laptopo-tablet? Naszym zdaniem nie, choć dla niektórych może być trudne korzystanie z niego w takiej formie, jak korzysta się z typowego tabletu. Jest on bowiem nieco ciężki, ma 1,4 kilograma wagi, a to może być trochę dużo by swobodnie i przez dłuższy czas trzymać go w jednej ręce. Jednak ThinkPad X380 Yoga pozwala także wygodnie położyć się na stole i ustawić ekran w dowolnej pozycji, a wtedy w nasze ręce zostaje oddana pełna swoboda pracy jak na tablecie. Ekran dotykowy posiada interfejs multi-touch, można także obsługiwać go przy pomocy specjalnego piórka. Dzięki niemu możliwe jest bardzo precyzyjne przenoszenie elementów i tym podobne działania.

Co znajdziemy w środku?

Urządzenie zawiera podzespoły najnowszej generacji, takie jak chociażby procesory z rodziny Intel Core i7. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to najlepiej wyposażone warianty mają jej nawet do 16 GB włącznie. Natomiast dyski twarde to rzecz jasna typ SSD, a więc nieposiadające części mechanicznych i korzystające z pamięci półprzewodnikowej typu flash. Są one bardzo szybkie, a jednocześnie bezpieczne – upadek laptopa na ziemię nie spowoduje zniszczenia dysku i naszych danych zarazem. Lenovo ThinkPad X380 Yoga może mieć dysk o pojemności nawet do jednego terabajta, a to naprawdę sporo. Co warto zauważyć, mamy także pojemną baterię, pozwalającą na pracę nawet ponad 13 godzin. Laptop posiada system szybkiego ładowania, dzięki czemu napełnienie akumulatora od zera do 80% zajmuje jedynie godzinę czasu.

W podsumowaniu przejdziemy do najważniejszej kwestii, czyli do ceny. Otóż na początku zaoferowany został rzeczony laptop za cenę 1460 dolarów, co daje przy ówczesnym kursie (początek roku 2018) około 5030 zł, nie licząc jednak podatku VAT. Dlatego chcąc posiadać takie urządzenie trzeba raczej pomyśleć o ratach lub kredycie, chyba że dysponujemy dużą gotówką. ThinkPad X380 Yoga powoli pojawia się już w polskich sklepach komputerowych, dzięki czemu nie będziemy musieli płacić dodatkowo za ściągnięcie go z USA.